O idei

 

 

 

Rozwijanie i realizacja projektów filmowych

W lecie 2022 ponownie zapraszamy na nasz letni obóz filmowy, na którym w ramach Summer Film Academy (Letniej Akademii Filmowej) spotka się 45 filmowców ze wszystkich dziedzin (scenariopisarstwo, reżyseria, realizacja zdjęć, dźwięk, montaż, produkcja). Miejscem spotkania jest zabytkowa Chłodnia (Kühlhaus), gdzie wspólnie będziemy rozwijać i realizować projekty filmowe.

W tym roku zapewniamy dwie masterclass dla doświadczonych filmowców, których tematem jest story development i praca nad scenariuszem. Dla młodych talentów chcących poszerzyć  swoje umiejętności odbędą się warsztaty, fora eksperckie i praktyki na planach filmowych.

Podczas dwutygodniowego programu skupimy się na pracach filmowych związanych z euroregionem Neisse-Nisa-Nysa, w którego sercu odbywają się warsztaty. 

Prace uczestników zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas premierowego pokazu w Zgorzelcu. 

Niemiecko-polskie bliźniacze miasto Zgorzelec (Görlitz, znane także jako “Görliwood”)  pełniło rolę lokacji filmowej wielu międzynarodowych produkcji, które korzystały z różnorodnej oferty regionu, pomagając zarazem rozwinąć filmową infrastrukturę

Teren potrójnego przygranicza łączy w sobie wiele ekscytujących elementów, różnorodnych punktów widzenia i nieopowiedzianych jeszcze historii – takich, jak na przykład dziedzictwo mniejszości Sorbów zamieszkujących te tereny.

AKADEMIA W 2022 ROKU

Międzynarodowa i interdyscyplinarna

W 2022 roku wracamy z kolejną, mocniej rozwinięta edycją Letniej Akademii Filmowej. W centrum stawiamy międzynarodowa naturę projektu i bogaty program techniczny. 

Razem z naszymi partnerami z Polski i Czech tworzymy program, który ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń oraz zacieśnienie relacji pomiędzy filmowcami z trzech sąsiadujących krajów. Akademia tworzy przestrzeń do solidarnej i koleżeńskiej współpracy. 

W tym roku oferujemy dwa formaty: 

Angielskojęzyczne masterclass prowadzone przez wykwalifikowanych i uznanych filmowców  skierowane dla osób z doświadczeniem w branży filmowej. Podczas tych sesji zajmiemy się analizą konkretnych przykładów i praktycznym podejściem do prac filmowych. Tegoroczny program masterclass skupi się na rozwijaniu scenariusza zarówno filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. 

Nasi tutorzy to: 

Jagoda Szelc („Monument“) 

Constanze Klaue ( w trakcie prac nad filmem„Mit der Faust in die Welt schlagen“) 

Lukas Rietzschel (bestsellerowy autor pochodzący z regionu)

Dla naszych Młodych Talentów oferujemy tzw. Program startowy. Podczas pierwszego tygodnia skupimy się na praktycznych zadaniach warsztatowych oraz wspólnych analizach pomysłów.

W drugim tygodniu uczestnicy będą mogli wprowadzić swoje pomysly w zycie pod okiem doświadczonych filmowców. 

Program

Warsztaty i Plany zdjęciowe

  1. Tydzień dla Młodych Talentów: Warsztaty w dziedzinie reżyserii, sztuki operatorskiej, montażu, produkcji oraz sztuki aktorskiej
  2. Tydzień dla Młodych Talentów: praktyczna realizacja zadań z pierwszego tygodnia na planie zdjęciowym. Wybór pomiędzy fabułą, dokumentem a klipem muzycznym.

Praktycznej pracy na planie towarzyszyć będą sesje feedbackowe i indywidualne szkolenia. Odwiedzimy także plenery  w Czechach, Niemczech i Polsce w poszukiwaniu lokacji filmowych. Dodatkowy program pomoże uczestnikom w rozwoju praktycznych umiejętności oraz tworzeniu relacji w grupie. 

Akademia to jednak nie tylko praca, ale też część rekreacyjna – tutaj zapewniamy bogaty program rozrywkowy skladajacy sie z wieczorów przy ognisku, pokazów filmowych, video instalacji, spotkań literackich i  setów DJ-skich w dawnej Chłodni.

UCZESTNICY

Młode Talenty i Profesjonaliści 

Program dla Młodych Talentów (w języku niemieckim) skierowany jest do młodych dorosłych w wieku 18 i więcej lat, którzy mieli już styczność z projektami filmowymi i posiadają podstawową wiedzę o sztuce filmowej. Poprzez udział w Akademii pragną poszerzyć umiejętności i zrobić kolejny krok na drodze do branży filmowej. 

Program Masterclass (w języku angielskim) skierowany jest do profesjonalnych twórców filmowych, szczególnie z dziedzin takich jak reżyseria, scenariopisarstwo oraz story development. Podczas zaawansowanych warsztatów z doświadczonymi twórcami, skupimy się na budowaniu kontaktów interpersonalnych i stworzeniu twórczej synergii, niezbędnej przy realizacji projektów filmowych.

LOKALIZACJA

Miejsce dla twórczej pracy i rozrywki 

Letnia Akademia Filmowa odbędzie się, tak jak w ubiegłym roku, w kompleksie zabytkowej Chłodni położonej pomiędzy jeziorem Berzdorfer a miastem Zgorzelec (Görlitz). Dzięki regionalnym inicjatywom kulturalnym ta dawna jednostka magazynowa NRD stała się w ostatnich latach przestrzenią dla działań artystycznych.
Poza różnorodnymi warsztatami i atelier oraz salami konferencyjnymi, Chłodnia dysponuje własnym campingiem wraz z bungalowami. Wszystko to w otoczeniu łąk i lasów. Ta ogromna, zróżnicowana przestrzeń pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał warsztatów, a jednocześnie pozostać bezpiecznymi w dobie pandemii corona wirusa.

DOTYCHCZASOWE
OSIĄGNIĘCIA

Chcemy, aby Letnia Akademia Filmowa stała się regularnym międzynarodowym wydarzeniem.

 W 2021 wprowadziliśmy projekt w życie. W 2022 skupiamy się na poszerzeniu jego zasięgu o przygraniczny trojkat pomiędzy Polska, Niemcami i Czechami oraz uwydatnieniu profesjonalnego profilu wydarzenia.

Letnia Akademia Filmowa współpracuje z Zukunftsvisionen oraz Neisse Center of Contemporary Arts/NCCA nad dalszym rozwojem projektu. Aktywnie pozyskujemy także partnerów w branży filmowej, świecie sztuki, edukacji oraz programach rządowych.  

Poza Zgorzelcem, działamy także w dodatkowych lokajach: Jeleniej Górze (Polska) i Libercu (Czechy).

Chcemy, aby Akademia stała się w przyszłości podstawą dla stworzenia międzynarodowej szkoły filmowej w euroregionie nyskiego trójkąta przygranicznego. 

Naszym celem jest uaktywnienie dotychczas szczupłych zasobów regionu, a także udowodnienie, że  wyjątkowa i bogata historia tych terenów może dać przestrzeń dla stworzenia indywidualnego głosu i języka filmowego.

WIZJA

Dwa intensywne tygodnie i 7 projektów filmowych w 2021 roku

Pierwsza edycja Akademii odbyła się w lipcu 2021 roku z inicjatywy Sebastiana Schönbergera i Erika Schiesko. Razem z zespołem współtwórców (którzy wezmą udział także w najnowszej edycji), 20 uczestników odbyło warsztaty w szerokim zakresie sztuki filmowej i ukończyło wspólnie 7 projektów. 

Filmy zostały wyświetlone 24.07.21 w Kinie Camillo podczas “latającego kina letniego” w Zgorzelcu,
przed publicznością liczącą 150 gości. 

Podczas Akademii wyprodukowaliśmy także wideoklip “Mrocele” dla hiphopowej grupy Kolektiw Klanki, ktory zostal zaprezentowany podczas 31-szego festiwalu filmowego w Cottbus

Praktyczne szkolenia i rozwijanie umiejetnosci 

Dzięki naszym ekspertom (Andreas Köfer – operator filmowy, członek DEFA i wykładowca na Uniwersytecie w Babelsbergu; Simon Peter – wykwalifikowany inżynier dźwięku, Elina-Sola Busas) udało nam się poszerzyć wiedzę w zakresie sztuki filmowej i zapewnić praktyczne szkolenia. 

Naszymi partnerami i współpracownikami byli:  Kühlhaus Görlitz, Kreatives Sachsen, Deutsch-Sorbisches Filmnetzwerk, Brotschmiede, Gemeinschaft Lindenhof.